Návody...

Splash technika

15. února 2012 v 18:11 | Nikol
No jelikož tu byly nějaké dotazy na fotografování vody lité do sklenice, prozradím Vám to sladké tajemství :) Návodů se dá najít opravdu hodně ale většinou se jen těžce hledají s překlady...:( Skvělý zdroj návodů najdete na stránkách jako youtube.com a podobně. Určitě jsou dobré i stránky zaměřené speciálně na focení ale tam většinou plné návody bývají zpoplatněny! :)
Návod berte s rezervou, jelikož já jsem fotila úplně na jiné iso i na jinou clonu jen snad rychlost závěrky zůstala stejná.
Rozhodně si nemyslete, že potřebujete ateliér nebo podobné prostory...musíte si jen pohrát s fantazií a trošku zapojit kreativitu...Já se videem nechala tedy jen inspirovat a na zbytek jsem si přišla sama :)
Hodně co Vám při focení pomůže je určitě stativ (který už si musím konečně vybrat) ale postačí i nějaká pevná podložka...(v ruce foťák určitě neudržíte, aby byl nepohyblivý...navíc by to ani nešlo, protože ho držíte v jedné ruce, jelikož druhou dolíváte vodu, takže mačkání spouště je jediné, co dál zvládnete...)
Naprostou nevýhodou je, že pořád sklenici musíte vylévat což hodně zdržuje a proto doporučuji vymezit si delší čas na focení...:) Nedá se to nacvakat v pěti minutách. Není nutné zaostřovat při neobarvené vodě jako je ve videu ale je dobré vyzkoušet si množství vody, které musíte odhadnout, abyste neměli louži na podlaze :D ale taky, aby jí bylo dost kvůli efektům, které budou vznikat - s množstvím vody se dá velice pěkně hrát, ale jak říkám nepřežeňte to! Radši méně než více :) Já použila manuální ostření - je to jednodušší, protože si sami určíte přesné místo zaostření (ale to je asi individuální.) Je to rychlejší, což je hlavní podstata tohoto focení - rychlost. No na druhou stranu je pravda, že je nutné počkat na ten správný okamžik, kdy voda tvoří kapky a není v klidu. Když cvaknete brzo, voda nebude ještě ani ve skleničce, a když pozdě ztratíte výrazný efekt! Z tohoto důvodu je lepší použít kontinuální snímání. :) Chce to ozkoušet a přijít si na to. :)
Dobré je lít vodu z různé výšky a úhlů ale to už je na vaší kreativitě.
Doporučuji začít na parametrech, co jsou ve videu (záleží co máte za objektiv) a postupně si je upravit :) Já upravovala opravdu hodně...jen rychlost závěrky ponechte...Chce to hodně světla a pořádnou dávku trpělivosti :)
Všem kdo to budete realizovat přeji hodně štěstí...Snímky určitě budou stát za to :)
Podotýkám, že je pak nutné pohrát si s grafickým programem :)Případné dotazy směřujte do komentářů :)
Zdroj Vide: www.youtube.com

Použití clony

8. ledna 2012 v 17:33 | Nikol
Tak jsem brouzdala po internetu a myslím, že jsem našla celkem hezké a srozumitelné video o použití clony...Trošku to osvětluje její použití a myslím, že většina z nás amatérů tohle uvítá...jen je škoda, že podobných videí není ke zhlédnutí více, protože oficiální stránky (www.phototv.cz) mají výuková videa zpoplatněny...Tak koukejte a pište Vaše zkušenosti o použití různých clonových číslech...
Pokud najdu další návody pokusím se je sem přidat...


Zdroj: www.youtube.com
 
 

Reklama